Wodorowy boom na horyzoncie
Pesa zamierza wraz z partnerami przygotować kompletny wodorowy łańcuch transportu szynowego. Materiał powstał we współpracy z Pesa Bydgoszcz
Zielony ład Komisji Europejskiej jasno stawia cel zmniejszenia emisji CO2 w transporcie o 30 proc. do roku 2030, a ostatecznie osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050. Kraje, które nie podporządkują się, będą płaciły słone kary.
Do użytku wejdą nowe paliwa, w tym wodór. Nowe technologie zbada Pesa, która we współpracy z Orlenem i PKP SA przygotowała pierwszą w Polsce wodorową lokomotywę, zaprezentowaną na targach Trako. – Wierzę, że ta szczególna inicjatywa będzie mieć kluczowe znaczenie dla przyspieszenia rozwoju tego typu technologii w Polsce – wskazuje premier Mateusz Morawiecki.
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk uważa, że wdrożenie technologii wodorowych w transporcie szynowym może mieć kluczowe znaczenie dla ograniczenia emisji CO2. Na eksportowy potencjał nowej technologii zwraca uwagę prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. – Premiera lokomotywy wodorowej Pesa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta