Ochrona zdrowia opłacona przez firmę częściowo bez PIT
Pracownik nie ma przychodu z tytułu pakietów medycznych, ale tylko w części dotyczącej profilaktyki zdrowotnej związanej z pracą i medycyny pracy. Świadczenia wykraczające poza profilaktykę są już opodatkowane.
Pakiety medyczne dla załogi to już norma w wielu przedsiębiorstwach, szczególnie w czasach pandemii. Wciąż jednak pojawiają się wątpliwości jak je opodatkować. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił to w interpretacji z 9 września 2021 r. (0112-KDWL.4011.123.2021.2.JK).
Z pytaniem zwróciła się spółka produkcyjna, która zatrudnia pracowników fizycznych i umysłowych. Zamierza zawrzeć umowę opieki medycznej z podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej, który wykonuje działalność leczniczą w celu sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi oraz w zakresie medycyny pracy. Zatrudnia lekarzy z uprawnieniami do wystawiania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy oraz do przeprowadzania wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich pracowników. Lekarze mogą też na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia wystawiać recepty refundowane.
Zakres usług
Spółka napisała, że przedmiotem umowy będzie udzielanie opieki medycznej pracownikom i członkom ich rodzin w zakresie wynikającym z określonych w tej umowie programów opieki medycznej (tzw. pakietów medycznych). Spółka będzie nabywała określone pakiety, w tym pakiet podstawowy. Będą one następnie odsprzedawane przez spółkę na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta