Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kompensaty umowne już bez wątpliwości

04 października 2021 | Podatki i księgowość | Martyna Piasecka

Obowiązujące przepisy mówią jasno: z obligatoryjnej podzielonej płatności wyłączone są wszelkie potrącenia wierzytelności. Wciąż jednak nie wiadomo jak zakończą się spory wszczęte w poprzednich latach.

 

W pierwszym roku obowiązywania przepisów dotyczących stosowania obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności (MPP) u podatników pojawiły się wątpliwości związane z możliwością wyłączenia obowiązku w przypadku kompensat innych niż potrącenie dokonywane na podstawie art. 498 kodeksu cywilnego (k.c.). W ogniu sporu podatników z organami podatkowymi prawodawca znowelizował przepisy. Od 1 stycznia 2021 r. wszelkie potrącenia wierzytelności podlegają wyłączeniu z obowiązkowego MPP. Nadal aktualne pozostają jednak pytania jak zakończą się spory wszczęte w latach 2019 i 2020. Czy poprzedni przepis był błędem legislacyjnym?

Wnioskodawcy: To nie jest płatność

Zgodnie z art. 108a ust. 1d ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od 1 listopada 2019 r. do 31 grudnia 2020 r., w przypadku potrącenia, o którym mowa w art. 498 k.c., obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności nie stosuje się w zakresie, w jakim kwoty należności z faktury są potrącane. W związku z takim brzmieniem ww. przepisu podatnicy powzięli wątpliwość jaką rolę pełni użyte w tej regulacji sformułowanie „o którym mowa w art. 498 kodeksu cywilnego". W związku z tym, do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wpłynęły liczne wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Podatnicy liczyli na uzyskanie korzystnego dla siebie stanowiska, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12082

Wydanie: 12082

Spis treści
Zamów abonament