Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sędziowie zastraszeni i szantażowani

04 października 2021 | Sport | Janusz Pindera
Przegrana Irlandczyka Michaela Conlana (z prawej) z Rosjaninem Władimirem Nikitinem  była jednym w z największych skandali igrzysk w Rio
źródło: AFP
Przegrana Irlandczyka Michaela Conlana (z prawej) z Rosjaninem Władimirem Nikitinem była jednym w z największych skandali igrzysk w Rio

Raport profesora Richarda McLarena nie pozostawia wątpliwości. Podczas igrzysk w Rio ustawiano wyniki walk. Olimpijska przyszłość boksu jest zagrożona.

Wnioski z pierwszej części dochodzenia prowadzonego przez zespół pod przewodnictwem kanadyjskiego prawnika przedstawione podczas konferencji w Lozannie są szokujące. Fakty przytaczane przez McLarena świadczą wprost o korupcji podczas turnieju olimpijskiego pięć lat temu, o manipulowaniu wynikami i zastraszaniu sędziów, które było tam na porządku dziennym.

Richard McLaren jest w swojej działalności bardzo skuteczny, więc na pierwszej części raportu się nie skończy, w przyszłym roku będą jeszcze druga i trzecia, a z szafy wypadną kolejne trupy. Warto pamiętać, że raport profesora sprzed kilku lat dotyczący centralnie sterowanego dopingu w Rosji wywołał lawinę, która poskutkowała wykluczeniem tego kraju z ruchu olimpijskiego.

Nie brakuje już głosów, że wyniki dochodzenia w sprawie korupcji w boksie podczas igrzysk w Rio mogą mieć równie poważne skutki i przyczynią się do usunięcia boksu z programu igrzysk w Paryżu (2024).

Środkowy palec Conlana

W Rio tak naprawdę burzę wywołały werdykty dwóch pojedynków: Irlandczyka Michaela Conlana z Rosjaninem Władimirem Nikitinem oraz Kazacha Wasilija Lewita z Rosjaninem Jewgienijem Tiszczenką. Conlan, aktualny wówczas mistrz świata, walczył z Nikitinem w ćwierćfinale kategorii koguciej o swój drugi olimpijski medal. Pierwszy zdobył w Londynie cztery lata wcześniej. Był faworytem,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12082

Wydanie: 12082

Spis treści
Zamów abonament