Da się uniknąć odpowiedzialności za cudze długi podatkowe
Przed zakupem jakiejkolwiek ruchomości lub prawa majątkowego, warto skorzystać z bezpłatnego i ogólnodostępnego narzędzia, jakim jest centralny rejestr zastawów skarbowych i w ten sposób wyeliminować ryzyko nabycia obciążonej rzeczy.
Zastaw skarbowy (>patrz ramka) można ustanowić na wszystkich, będących własnością podatnika lub stanowiących jego współwłasność, rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, które podlegają egzekucji i nie mogą stanowić przedmiotu hipoteki. Są to w szczególności:
∑ pojazdy,
∑ budowle,
∑ akcje, obligacje, udziały w spółce,
∑ inne wartościowe rzeczy ruchome (urządzenia elektroniczne, antyki, dzieła sztuki, meble oraz inne wartościowe przedmioty).
Ograniczenie w możliwości obciążenia zastawem skarbowym składników majątku, stanowi ich wartość rynkowa w dniu ustanowienia zastawu. Nie może być ona niższa niż 13 500 zł. Kwota ta ulega zmianie na podstawie obwieszczenia ministra finansów.
Uwaga! Z możliwości obciążenia zastawem skarbowym wyłączone są pojazdy znajdujące się w leasingu. Zastawowi mogą podlegać rzeczy ruchome należące do podatnika, czyli stanowiące jego własność, natomiast z istoty leasingu wyrażonej w przepisach kodeksu cywilnego wynika, że pojazd w trakcie trwania umowy leasingu nie jest własnością leasingobiorcy (podatnika).
Zagrożenie dla kontrahenta
Główną rolą zastawu skarbowego jest wzmocnienie pozycji wierzyciela, którym jest organ podatkowy, poprzez rozszerzenie możliwości dochodzenia podatku oraz umożliwienie zaspokojenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta