Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Da się uniknąć odpowiedzialności za cudze długi podatkowe

04 października 2021 | Podatki i księgowość | Piotr Janicki

Przed zakupem jakiejkolwiek ruchomości lub prawa majątkowego, warto skorzystać z bezpłatnego i ogólnodostępnego narzędzia, jakim jest centralny rejestr zastawów skarbowych i w ten sposób wyeliminować ryzyko nabycia obciążonej rzeczy.

 

Zastaw skarbowy (>patrz ramka) można ustanowić na wszystkich, będących własnością podatnika lub stanowiących jego współwłasność, rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, które podlegają egzekucji i nie mogą stanowić przedmiotu hipoteki. Są to w szczególności:

∑ pojazdy,

∑ budowle,

∑ akcje, obligacje, udziały w spółce,

∑ inne wartościowe rzeczy ruchome (urządzenia elektroniczne, antyki, dzieła sztuki, meble oraz inne wartościowe przedmioty).

Ograniczenie w możliwości obciążenia zastawem skarbowym składników majątku, stanowi ich wartość rynkowa w dniu ustanowienia zastawu. Nie może być ona niższa niż 13 500 zł. Kwota ta ulega zmianie na podstawie obwieszczenia ministra finansów.

Uwaga! Z możliwości obciążenia zastawem skarbowym wyłączone są pojazdy znajdujące się w leasingu. Zastawowi mogą podlegać rzeczy ruchome należące do podatnika, czyli stanowiące jego własność, natomiast z istoty leasingu wyrażonej w przepisach kodeksu cywilnego wynika, że pojazd w trakcie trwania umowy leasingu nie jest własnością leasingobiorcy (podatnika).

Zagrożenie dla kontrahenta

Główną rolą zastawu skarbowego jest wzmocnienie pozycji wierzyciela, którym jest organ podatkowy, poprzez rozszerzenie możliwości dochodzenia podatku oraz umożliwienie zaspokojenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12082

Wydanie: 12082

Spis treści
Zamów abonament