Granice inwestycji z budżetu obywatelskiego
- Rada gminy ma do końca października przyjąć uchwałę w sprawie budżetu obywatelskiego. W jej projekcie przewiduje się finansowanie różnych zadań na terenach zielonych, w tym spółdzielni mieszkaniowych czy wspólnot (place zabaw, siłownie zewnętrzne). Czy są tu jakieś ograniczenia prawne co do finansowania? – pyta radny.
Analizę należy poprzedzić odniesieniem się do istoty funkcjonowania: spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych, co ma znaczenie w kontekście tzw. budżetu obywatelskiego, którego normatywne podstawy wynikają z ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 1372).
I tak, w art. 1 ust. 1 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1208) postanowiono, że celem spółdzielni mieszkaniowej, jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. W korelacji z ww. normami pozostają przepisy ustawy z 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 648). Z art. 1 i art. 3 tej ustawy wynika m.in., że spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą.
Z podanych regulacji należy więc wnioskować, że celem spółdzielni jest spełnienia potrzeb mieszkaniowych swoich mieszkańców, co oznacza, że działają one w interesie osób,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta