Bezpieczeństwo w sieci pod lupą
Okres pandemiczny to także czas wzmożonej aktywności cyberprzestępców, liczących na to, że na ich triki złapią się np. początkujący internauci. Materiał powstał we współpracy z Mastercard
Pandemia stała się akceleratorem cyfryzacji. Spowodowała, że ogromna część naszej aktywności, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, przeniosła się do internetu.
Zdalnie załatwiamy różne sprawy, m.in. związane z administracją samorządową czy centralną, robimy zakupy, dokonujemy różnych płatności, sięgamy po rozrywkę, korzystamy z bankowości internetowej i mobilnej, uczymy się i pracujemy. Dynamiczna digitalizacja oznacza jednak niestety także równoczesny wzrost aktywności cyberprzestępców.
Nasilenie cyberataków
Potwierdzają to opinie z rynku. Jak pokazują wyniki raportu firmy doradczej KPMG „Barometr cyberbezpieczeństwa. COVID-19 przyspiesza cyfryzację firm", wybuch pandemii w opinii 55 proc. badanych firm w Polsce przyczynił się do wzrostu ryzyka wystąpienia cyberataków. 64 proc. organizacji odnotowało w 2020 r. przynajmniej jeden cyberincydent. Jednocześnie 51 proc. przedsiębiorstw przyznało, że konieczność organizacji pracy w trybie zdalnym była wyzwaniem w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa, ponieważ zwiększyła podatność na cyberataki.
Zdaniem przedsiębiorstw biorących udział w badaniu, największe ryzyko stanowią dla nich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta