Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do ilu razy sztuka?

26 października 2021 | Rzecz o prawie | Krzysztof Koźmiński

Projekt nie będzie nic wart bez głosu ekspertów.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz niektórych innych ustaw to kolejna próba uregulowania krajowego rynku cyfrowego oraz telekomunikacji. Choć przewidziane w nim rozwiązania charakteryzowane są w mediach jako „przełomowe", „nowatorskie" czy „kluczowe z punktu widzenia cybersuwerenności Polski" – jego forma legislacyjna nadal budzi wątpliwości, a okoliczności jego ujawnienia pozwalają przypuszczać, że i tym razem próba nowelizacji podjęta będzie pospiesznie, z lekceważeniem partnerów społecznych, bez realnych konsultacji oraz wszechstronnej oceny skutków regulacji.

Projekt jest szóstą już próbą nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa z 2018 r. Przypomnijmy: poprzedzające go propozycje budziły podobne zastrzeżenia, zwłaszcza brak precyzyjnych kryteriów oceny (niedookreśloność przepisów, a w efekcie arbitralność procedury weryfikacyjnej),niesatysfakcjonująca też była ocena skutków regulacji (deficyt refleksji o konsekwencjach społeczno-gospodarczych: wydatków na wymianę infrastruktury telekomunikacyjnej, ryzyko przerzucenia owych kosztów na konsumentów, a nawet pesymistyczny scenariusz reakcji odwetowej wobec polskich przedsiębiorców działających...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12101

Wydanie: 12101

Spis treści

Reklama

Zamów abonament