5G wraca jak boomerang
To, co zwraca szczególną uwagę w projekcie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, to utrzymanie zapisów, które redagowano w 2020 roku, a które mają na celu wykluczenie części dostawców – pisze Leszek Ślazyk, ekspert ds. Chin.
W środę 13 października, po wielu miesiącach opóźniających się prac legislacyjnych rząd opublikował nowy projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC). Dokument nosi datę 12 października i został przekazany do akceptacji Komitetu Rady Ministrów ds. Obrony i Bezpieczeństwa.
Skarb Państwa w 5G
Do wersji projektu KSC opublikowanej ostatnio w marcu br. dopisano kilka nowych elementów. Jednym z nich jest koncept powołania spółki polskie 5G, oczywiście spółki Skarbu Państwa. Za pomysłem polskiego 5G stoi państwowy operator nadzorowany przez resort obrony, firma Exatel. Spółkę – w założeniu – ma tworzyć ten właśnie podmiot oraz czterej operatorzy mobilni i Polski Fundusz Rozwoju. W zeszłym roku operatorzy i PFR poinformowali, że przeanalizują możliwości powołania spółki, ale do chwili obecnej nie podjęto żadnych wiążących decyzji. Nie powołano spółki. Nic to, spółka może zostać powołana na mocy KSC.
To, co zwraca dziś szczególną uwagę w projekcie, to utrzymanie zapisów, które redagowano jeszcze w 2020 roku, a które mają na celu wykluczenie dostawców, wobec których zachodzi: „prawdopodobieństwo, z jakim dostawca sprzętu lub oprogramowania znajduje się pod kontrolą państwa spoza terytorium Unii Europejskiej lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta