Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pat związkowy nie powinien zagrażać firmowym regulacjom

13 stycznia 2022 | Kadry i Płace | Martyna Dziedzic

Jeżeli w zakładzie działa więcej organizacji związkowych, przy braku porozumienia co do treści regulaminu pracy pracodawca może decydować samodzielnie. Sprawa nie jest jednoznaczna, gdy w firmie jest tylko jeden związek zawodowy.

Pracodawca powinien współpracować z organizacjami związkowi m.in. przy wprowadzaniu regulaminu pracy w firmie. Regulamin pracy to najważniejszy akt wewnątrzzakładowy, który reguluje porządek i organizację w procesie pracy oraz związane z tym prawa oraz obowiązki pracodawcy i pracowników.

Regulamin pracy ma obowiązek utworzyć każdy pracodawca zatrudniający ponad 50 pracowników. Taki obowiązek ciąży również na pracodawcy, który zatrudnia mniej niż 50, ale więcej niż 20 pracowników – jeżeli z wnioskiem o wprowadzenie tego aktu wystąpi zakładowa organizacja związkowa (chyba że w zakładzie pracy obowiązują postanowienia układu zbiorowego pracy, które już regulują porządek i organizację w procesie pracy).

Zdarza się, że związek zawodowy nie chce współdziałać z pracodawcą przy wprowadzaniu / zmianach regulaminu pracy. Etiologia przyczyn takiego stanu rzeczy jest różna, ale najczęściej ma podłoże w konflikcie, jaki występuje pomiędzy pracodawcą a organizacją związkową. Pojawia się pytanie, czy w świetle obowiązujących przepisów możliwy jest tzw. pat związkowy polegający na skutecznym zablokowaniu wprowadzenia bądź zmiany regulaminu pracy w zakładzie pracy?

Aktualne regulacje

Sposób wprowadzenia regulaminu pracy określa art. 1042 kodeksu pracy. Zgodnie z brzmieniem tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12164

Wydanie: 12164

Spis treści
Zamów abonament