Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski Ład może mocno uderzyć przedsiębiorców po kieszeni

13 stycznia 2022 | Kadry i Płace | Arkadiusz Gliniecki, Natalia Wytrykowska
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Od 2022 r. wybór formy opodatkowania działalności ma bardzo istotne znaczenie. Nie bez znaczenia jest też zmiana metody kalkulacji składki na ubezpieczenie zdrowotne, która przy stosunkowo wysokim poziomie przychodów wydaje się bardziej korzystna przy ryczałcie.

Niekorzystna zmiana wprowadzona przepisami Polskiego Ładu, wiążąca się z likwidacją możliwości odliczenia od podatku 7,75 proc. podstawy składki zdrowotnej, ma wpływ na opodatkowanie przedsiębiorców (osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą).

Dla przypomnienia, przedsiębiorcy mogą rozliczać się z podatku dochodowego od osób fizycznych na kilka sposobów, z których najbardziej popularne są trzy:

∑ według zasad ogólnych, a więc przy zastosowaniu skali podatkowej 17 i 32 proc.,

∑ opłacając podatek liniowy według stawki 19 proc.,

∑ według stawki ryczałtowej wskazanej dla odpowiedniego rodzaju działalności gospodarczej w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym pobieranym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne do końca 2021 r. była uzależniona od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku w IV kwartale roku poprzedniego. Informację o tej kwocie podaje GUS. Podstawę składki zdrowotnej stanowiło 75 proc. tego wynagrodzenia. Wartość składki zdrowotnej, którą musieli wpłacać wszyscy przedsiębiorcy w 2021 r., wynosiła 9 proc. podstawy, czyli 381,81 zł miesięcznie. Składka zdrowotna, która podlegała odliczeniu od podatku (tylko do końca 2021 r.), wynosiła zaś 7,75 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12164

Wydanie: 12164

Spis treści
Zamów abonament