Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Księgowi oczekują oficjalnych gwarancji

13 stycznia 2022 | Prawo co dnia | Aleksandra Tarka

Część biur rachunkowych nie chce podwójnie obliczać zaliczek na PIT.

 

Na oficjalne stanowisko resortu finansów w sprawie podwójnego wyliczania zaliczek na PIT czekają niemal wszyscy księgowi w Polsce. Uważają, że rozporządzenie z 7 stycznia dotyczące przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na PIT jest sprzeczne z przepisami. Bez gwarancji, że nie poniosą za to odpowiedzialności, nie zamierzają obliczać zaliczek na dwa sposoby.

Niepewne prawo...

Beata Boruszkowska, prezes Krajowej Izby Biur Rachunkowych i właścicielka biura rachunkowego, wyjaśnia, że 11 stycznia do Ministerstwa Finansów została złożona opinia prawa. Wynika z niej, że rozporządzenie nakazujące obliczanie zaliczek na PIT na dwa sposoby zostało wydane z naruszeniem prawa.

– Jeżeli rozporządzenie jest niezgodne z prawem, nie możemy na jego podstawie liczyć zaliczek na PIT, bo to księgowi i biura rachunkowe będą ponosić odpowiedzialność finansową przed swoimi klientami i ich pracownikami za ewentualne błędy. W grę wchodzi także...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12164

Wydanie: 12164

Spis treści
Zamów abonament