Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inflacja zmusza banki centralne do działania

13 stycznia 2022 | Ekonomia i rynek | Dominik Osowski Hubert Kozieł
źródło: Rzeczpospolita

Analitycy spodziewają się już, że amerykańska Rezerwa Federalna podniesie czterokrotnie stopy w tym roku. Oczekiwane są też podwyżki w naszym regionie.

 

Inflacja konsumencka w USA sięgnęła w grudniu 7 proc. rok do roku. Była wówczas najwyższa od czerwca 1982 r. Jej najnowszy odczyt nie wywołał jednak szoku na rynkach. Był bowiem zbieżny ze średnią prognoz. Amerykańskie indeksy giełdowe zaczęły środową sesję od lekkich zwyżek. Na dosyć spokojną reakcję inwestorów miały również wpływ zapewnienia Jerome'a Powella, szefa Fedu, że amerykański bank centralny jest gotowy do ostrzejszej walki ze wzrostem cen.

Jastrzębi Fed

Gotowość do zwalczania inflacji prezes Fedu Jerome Powell deklarował podczas wtorkowego przesłuchania w Senacie (będącego częścią procesu zatwierdzenia go na nową kadencję). Przypomniał, że Rezerwa Federalna jest gotowa zakończyć program QE w marcu, podwyższać stopy procentowe i później pozwolić na spadek sumy bilansowej banku centralnego. Gdyby jednak pojawiła się konieczność ostrzejszej walki z inflacją,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12164

Wydanie: 12164

Spis treści
Zamów abonament