Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy: walcząc z inflacją, rząd o nas zapomniał

13 stycznia 2022 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

Nie będzie specjalnych taryf dla przedsiębiorstw dotkniętych kilkusetprocentowymi podwyżkami cen gazu i energii. Firmy muszą sobie radzić same.

 

Rządowa tzw. tarcza antyinflacyjna 2.0 tylko w jednym punkcie przynosi pewną ulgę dla firm – wynika z ustawy przesłanej w środę do Sejmu. Pozwala, by biznesowi nabywcy gazu także objęci byli zerowym VAT na ten surowiec.

– Firmy będą mogły zapłacić nieco niższy bieżący rachunek, co nieco poprawi ich bieżącą płynność – mówi Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan. – Ale to niewielka pociecha, ostatecznie w rozrachunkach z fiskusem z tytułu VAT firmy wyjdą z tym na zero. W staraniach w walce z inflacją rząd zapomniał o przedsiębiorstwach – podkreśla ekspert.

Milionowe wzrosty

– Na środowym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego pytaliśmy, czy rząd planuje jakieś specjalne działania osłonowe dla biznesu. Odpowiedzi pozytywnej nie było – mówi też „Rzeczpospolitej" Łukasz Bernatowicz, wiceprezes Business Centr Club. – Rząd nie pomyślał nawet, że obniżenie stawek VAT na żywność do zera, to duże logistyczne wyzwanie np. dla handlu. W ciągu miesiąca trzeba przystosować setki tysięcy kas fiskalnych, a za pół roku, gdy stawki VAT mają wrócić do 5 proc., całą zabawę powtórzyć. A to przecież wymierne koszty – dodaje.

Tymczasem firmy muszą borykać się z kilkusetprocentowymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12164

Wydanie: 12164

Spis treści
Zamów abonament