Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prywatnym firmom grożą kary za zamieszanie w pensjach

13 stycznia 2022 | Prawo co dnia | Mateusz Rzemek

Księgowi i programy kadrowo-płacowe nie nadążają za ciągle zmieniającymi się przepisami.

 

Zamieszanie z Polskim Ładem to nie tylko problem nauczycieli czy mundurowych, którzy na początku miesiąca mieli dostać zaniżone pensje. Ciągle zmieniające się przepisy o potrącaniu podatków i wyższej składki zdrowotnej od wynagrodzeń powodują, że wszyscy pracodawcy, przede wszystkim prywatne firmy, nie wiedzą, jak obliczyć podatek na nowych zasadach. A przecież od tego zależy prawidłowe obliczenie kwoty netto – wypłaty do kieszeni pracownika.

Pułapka odpowiedzialności

– Nowe przepisy to swoista pułapka dla płatników składek i innych danin publiczno-prawnych. To płatnik jest odpowiedzialny za prawidłowe i terminowe ich naliczenie i odprowadzenie, a także za wypłaty netto w odpowiedniej wysokości – zauważa dr Marcin Wojewódka. radca prawny w Wojewódka i Wspólnicy. I dodaje: – Płatnik jest profesjonalistą i należy od niego oczekiwać najwyższej staranności. Jeśli więc wypłata jest dokonana nieprawidłowo, bo np. jest zaniżona, to taki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12164

Wydanie: 12164

Spis treści
Zamów abonament