Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozmowa Polskie koleje pełne wielkich możliwości

13 stycznia 2022 | Ekonomia i rynek
źródło: materiały prasowe

Na początku stycznia Hubert Meronk przejął obowiązki prezesa zarządu Siemens Mobility w Polsce, zastępując Krzysztofa Celińskiego, odchodzącego po ponad 40 latach pracy zawodowej na emeryturę. Nowy prezes transportowej części Siemensa w Polsce dzieli się wizją rozwoju kolei. MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z SIEMENS MOBILITY

 

Z wykształcenia jest pan informatykiem. Co ta branża może dać kolejom?

Mam solidną i szeroką wiedzę z zakresu rynku kolejowego w Norwegii, jak i Polsce, modelowania procesów, budowania oraz wdrażania strategii cyfryzacji i systemów informatycznych na rynku polskim i zagranicznym. Realizowałem m.in. projekty informatyczne dla kolei norweskich, a do końca 2020 roku byłem członkiem zarządu Metra Warszawskiego.

Mój zawodowy profil jest mocno osadzony w strategiach informatycznych, a właśnie na nich opiera się przyszłość polskiej kolei jak i nowoczesne produkty oraz usług Siemens Mobility. Budowanie infrastruktury kolejowej jest opanowane, wyzwaniem jest odejście od ręcznego sterowania. Trendy europejskie oraz wymogi regulacji europejskich wymagają włączenia się w cyfrowe sterowanie oraz wykorzystywanie technologii IoT do planowania i monitorowania serwisu szeroko rozumianej infrastruktury kolejowej. Polska infrastruktura kolejowa ma spore zaległości, a co za tym idzie wielki potencjał do nadrobiona luki informatycznej.

Jako Siemens Mobility kładziemy duży nacisk na rozwiązania cyfrowe w obszarze zarządzania ruchem, bezpieczeństwem, planowaniem i monitorowaniem serwisu. W tym obszarze usług cyfrowych jesteśmy światowym liderem. Wspomniane rozwiązania oferują zapobiegawczy serwis i przeglądy, a nawet zdalne i automatyczne prowadzenie pociągów. W Poczdamie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12164

Wydanie: 12164

Spis treści
Zamów abonament