Taszka króla wraca do Kórnika
Do muzeum w Wielkopolsce po blisko 80 latach powróci sakwa z siodła króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Od kilku lat zabytek ten znajdował się w „areszcie", traktowany był jako dowód w sprawie karnej.
Chodzi o element oporządzenia końskiego (z około 1670 r.), przypisywanego – zgodnie z tradycją – królowi Michałowi Korybutowi Wiśniowieckiemu. Zostało ono zakupione przez Jana Działyńskiego (1829–1880) we Lwowie, za pośrednictwem Marii z Sanguszków Potockiej. W 1933 r. oporządzenie zostało zapisane w inwentarzu Biblioteki Kórnickiej.
Z informacji, które otrzymaliśmy od Mikołaja Potockiego z biblioteki wynika, że 1 lutego 1943 r. zabytek został wywieziony przez Niemców na wystawę „Deutsche Wehr im Wartheland" w Kaiser Friedrich-Museum w Poznaniu. W marcu 1946 r. kustosz Józef Orański, odnalazł siodło w Dreźnie i wróciło ono do Polski. Tyle, że było pozbawione okuć srebrnych, jednej taszki, uzdy, nachrapnika i czapraka.
Taszka wykonana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta