Ograniczenia dotyczące maksymalnej wysokości wydatków kwalifikowanych
Od 31 grudnia podstawą wyliczenia przysługującej pomocy publicznej w przypadku przedsiębiorców korzystających z decyzji o wsparciu jest jedna wartość zadeklarowanych kosztów kwalifikowanych. W nowych decyzjach o wsparciu widnieć będzie wyłącznie kwota kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji a wszelkie poniesione koszty, przewyższające ją nie będą brane pod uwagę przy obliczaniu zwolnienia z podatku dochodowego, niezależnie od przyczyny przekroczenia pierwotnie zadeklarowanej kwoty.
Opublikowana 30 grudnia 2021 r. nowelizacja Rozporządzenia Rady Ministrów z 28 sierpnia 2018 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji (dalej: Rozporządzenie PSI) wprowadziła z dniem 1 stycznia 2022 r. kolejne zmiany w zakresie warunków korzystania z pomocy inwestycyjnej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (dalej: PSI). Jedna z kluczowych zmian dotyczy poziomu kosztów kwalifikowanych określanych przez przedsiębiorcę, na etapie ubiegania się o decyzję o wsparciu (dalej: DoW), a determinujących wysokość przysługującego mu zwolnienia z CIT. Na gruncie nowych przepisów, podstawą wyliczenia przysługującej pomocy publicznej jest jedna wartość zadeklarowanych kosztów kwalifikowanych, podczas gdy dotychczas wartość ta mogła zostać powiększona w granicach przewidzianej „nadwyżki", a inwestorów ograniczała jedynie zadeklarowana data zakończenia inwestycji.
W niniejszym artykule chcielibyśmy przedstawić praktyczne skutki jakie niniejsza zmiana niesie dla podatników ubiegających się o DoW. Przede wszystkim jednak chcielibyśmy zaprezentować jak z biegiem lat ewoluowały przepisy określające wysokość maksymalnych wydatków kwalifikowanych na gruncie przepisów regulujących funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych (SSE) – poprzedzających regulacje w zakresie wsparcia w ramach PSI. Tym bardziej, że zmiany jakie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta