Utrata statusu odpadów to problem
Część przedsiębiorców prowadzących recykling może mieć poważne problemy z prowadzeniem działalności. DAWID MIELCARSKI adwokat, Andersen w Polsce
Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o odpadach dotyczące utraty statusu odpadów. Zmiany z pozoru wydają się drobne, jednak ich skutki dla podmiotów gospodarujących odpadami mogą okazać się poważne. Z jednej strony ustawodawca ułatwił i uporządkował procedurę utraty statusu odpadów. Jednak w związku z brakiem jednoznacznych przepisów przejściowych część przedsiębiorców prowadzących recykling odpadów może mieć poważne problemy z prowadzeniem działalności.
Z początkiem 2022 r. weszła w życie kolejna nowelizacja ustawy o odpadach – ustawa z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r., poz. 2151). Ustawa zmieniła m.in. zasady utraty statusu odpadów przez przedmioty i substancje. Z pozoru modyfikacje wydają się niewielkie, lecz w sferze skutków prawnych niosą istotne nowości.
Pierwszą istotną zmianą jest wprowadzenie ułatwienia utraty statutu odpadów przez przedmioty i substancje. Ułatwienie to wynika z modyfikacji treści art. 14 ust....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta