Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy polskie sądy administracyjne udźwigną tzw. Polski Ład

28 stycznia 2022 | Prawo co dnia | Marek Isański

Przepisy muszą być na tyle jednoznaczne i zrozumiałe, aby podatnik mógł je bez problemu i bez pomocy kancelarii podatkowych zrozumieć. Sędziowie mają czas, przynajmniej teoretycznie, na zapoznanie się z nowymi przepisami, bo lawina skarg zacznie się najwcześniej za rok.

 

Wpisanie zasady „in dubio pro tributario" do ordynacji podatkowej było ogromną, choć nieplanowaną, szansą dla podatników na przygotowanie się sądów na tzw. Polski Ład.

Polski Ład to nie tylko słabo, bądź bardzo słabo, przemyślana podwyżka podatków dla średnio i lepiej niż średnio zarabiających Polaków. To nie tylko gigantyczny problem dla nich samych i obsługujących ich biur księgowych. To tysiące niskiej jakości zmian przepisów, które spowodują gigantyczną ilość sporów obywatel–fiskus. Sądy administracyjne zostają zalane tymi sprawami. I ich wyroki zadecydują, czy jesteśmy państwem prawa, czy państwem pozorów prawa. I to będzie jeden z zasadniczych efektów Polskiego Ładu.

Problematyczna legislacja

Nie wchodząc w to, czy tzw. Polski Ład był w ogóle potrzebny, należy zwrócić uwagę na to, że sposób uchwalania oznacza duży krok w kierunku zmiany ustroju państwa z demokratycznego na państwo autorytarne. Czego jednym z wielu dowodów jest to, że pierwszy raz w historii polskiego parlamentaryzmu tak fundamentalne prawo uchwalono bez merytorycznej opinii sejmowych specjalistów, którzy przyznali publicznie, że czasu na analizę projektów zmian mieli tak mało, że nawet nie zdążyli zapoznać się z obszernym materiałem.

Sędziowie sądów administracyjnych mają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12177

Wydanie: 12177

Spis treści
Zamów abonament