Każda decyzja biznesowa powinna uwzględniać klimat
Zdaniem ekspertów firmy powinny brać pod uwagę i prezentować wpływ wszystkich swoich działań na klimat. A także przedstawić jasny plan dojścia do zeroemisyjności do 2050 r. Na taką transformację dostępne są i będą ogromne środki.
Jakie są brytyjskie doświadczenia dotyczące zielonych finansów – od regulacji dotyczących raportowania do mechanizmów finansowych – i jaką mogą stanowić inspirację do wdrażania tego typu rozwiązań w Polsce? Jaką rolę w tworzeniu zielonego finansowego hubu odgrywa opracowanie strategii dochodzenia do gospodarki niskoemisyjnej? Jak powinno wyglądać tworzenie i uruchomienie wehikułów-instytucji finansujących inwestycje, wspomagających ograniczanie emisji w gospodarce? Jak przedstawia się strategia Ministerstwa Finansów dotycząca zrównoważonego finansowania? W jaki sposób aktywność sektora publicznego w finansowaniu zielonej transformacji może się przełożyć na aktywność firm prywatnych? A wreszcie, rola i rozwój raportowania niefinansowego w Polsce – kwestia rozwoju regulacji i dobrych praktyk w tym obszarze. To obszary, o których dyskutowali eksperci podczas debaty „Zielone finanse – jak zbudować regionalne centrum zrównoważonych finansów w Polsce" zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą" w ramach projektu „Walka o klimat". Współorganizatorem debaty była ambasada brytyjska.
Ostatnia szansa
dla świata
Wielka Brytania, jako prezydencja COP26, umieściła finanse, jako narzędzie do sprostania wyzwaniom klimatycznym, wśród swoich priorytetów. Co udało się osiągnąć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta