Jakie zmiany w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych?
W dniu 31 października 2021 r. weszły w życie przepisy nowelizujące ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Wprowadziły one szereg zmian dotyczących kategorii podmiotów zobowiązanych do zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych oraz zakresu zgłaszanych informacji i sankcji za brak ich zgłoszenia.
W wyniku nowelizacji ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (dalej ustawa) rozszerzeniu uległ krąg podmiotów, na których ciąży obowiązek zgłoszenia informacji o beneficjentach rzeczywistych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) i ich aktualizacji. W kręgu tym, oprócz uprzednio określonych w ustawie spółek osobowych i kapitałowych, znalazły się m.in.: spółki partnerskie, spółdzielnie, stowarzyszenia podlegające wpisowi do KRS, fundacje oraz trusty, których powiernicy lub osoby zajmujące stanowiska równoważne mają miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski lub nawiązują stosunki gospodarcze lub nabywają nieruchomość na terytorium Polski w imieniu lub na rzecz trustu.
Zakres zgłaszanych danych
Dotychczas informacje podlegające zgłoszeniu do CRBR obejmowały dane identyfikacyjne podmiotów zobowiązanych oraz dane identyfikacyjne beneficjentów rzeczywistych i wszystkich członków organu lub wspólników uprawnionych do reprezentowania takich podmiotów zobowiązanych. Tymczasem, na skutek nowelizacji, usunięto obowiązek zgłaszania informacji o wszystkich osobach uprawnionych do reprezentowania do danego podmiotu. W jego miejsce pojawił się wymóg jedynie wskazywania informacji o osobie lub osobach dokonujących zgłoszenia. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta