Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wodorowa ofensywa. Zmiany ważne dla transportu

28 stycznia 2022 | Biznes w czasie pandemii | Artur Kawik

Resort klimatu i środowiska zapowiada na 2022 r. uchwalenie tzw. konstytucji wodorowej, w tym ustawy o wspieraniu produkcji wodoru ze źródeł niskoemisyjnych, a także szeregu rozporządzeń wykonawczych. Jednym z głównych obszarów zainteresowania ma być sektor transportu, w którym technologie wodorowe powinny zostać wdrożone w najbliższej perspektywie czasowej. Część regulacji istotnych dla tego sektora już obowiązuje.

W 2020 Polski Instytut Ekonomiczny opublikował raport „Gospodarka wodorowa w Polsce. Obserwacje na podstawie ram badawczych Technologicznego Systemu Innowacji" (Policy Paper, 2020, nr 5, Polski Instytut Ekonomiczny, Warszawa). Z jednego z przeprowadzonych na potrzeby przygotowania raportu badań wynikało, że 67 proc. ankietowanych ekspertów twierdziło, iż jedną z barier dla bardziej dynamicznego rozwoju gospodarki wodorowej są przepisy prawne, a w zasadzie ich brak.

Niedawno przyjęta przez rząd ostateczna wersja Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040 („PSW") jako jeden z głównych celów służących rozwojowi gospodarki wodorowej w Polsce określa stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego. Rząd w PSW zapowiedział opracowanie regulacji, które miałyby przyjąć formę pakietu nowelizacji poszczególnych ustaw (m.in. Prawa energetycznego, ustawy o odnawialnych źródłach energii, Prawa budowlanego) lub specjalnej ustawy - Prawo wodorowe, choć niewykluczone, że wdrożone zostaną oba rozwiązania.

Nieodległa perspektywa

Kompleksową nowelizację kilku ustaw oraz opracowanie projektu ustawy o wspieraniu produkcji wodoru ze źródeł niskoemisyjnych zapowiedziała na początku stycznia Minister Klimatu I Środowiska Anna Moskwa. Mają się one składać na swego rodzaju „konstytucję wodorową", która stworzy ramy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12177

Wydanie: 12177

Spis treści
Zamów abonament