Interes beneficjenta musi być zgodny z interesem Unii
Środki unijne wspierają polską przedsiębiorczość już od wielu lat. Jednak w morzu potrzeb z nie uda się zaspokoić interesów wszystkich beneficjentów. Jedną z przyczyn jest to, że interes finansowy beneficjenta może zostać uwzględniony tylko wtedy, gdy nie sprzeciwia się interesom finansowym Wspólnot Europejskich.
Wśród narzędzi ograniczających dostępność środków pochodzących z Unii Europejskiej wymienić można regulacje mające na celu zagwarantowanie, aby pomoc przyznawana w ramach poszczególnych programów operacyjnych miała charakter proporcjonalny i była niezbędna dla realizacji danego projektu. Żeby to zapewnić, określone zostały na przykład maksymalne poziomy intensywności pomocy w stosunku do ogółu kosztów kwalifikowalnych. W przypadkach, w których ze względu na niemożliwość wyodrębnienia kosztów kwalifikowalnych ustalenie maksymalnej intensywności pomocy nie jest możliwe, albo gdy ze względu na niewielkie kwoty pomocy wskazane jest wykorzystanie prostszych instrumentów pomocowych, ustanawiane są także limity kwotowe pomocy, która może być w danej sytuacji przyznana. Powyższe regulacje nie są jednak jedynymi, z których w pewnych sytuacjach mogą wynikać znaczne ograniczenia w dostępie do unijnej gotówki.
Źródła finansowania
Każde przedsięwzięcie inwestycyjne, aby mogło zostać zrealizowane wymaga zapewnienia odpowiednich do rozmiaru i celu tego przedsięwzięcia źródeł finansowania. Często zdarza się, iż dany projekt inwestycyjny przerasta możliwości finansowe pojedynczego inwestora i zmuszony jest on szukać zewnętrznych źródeł finansowania. Jednym z rozwiązań, po które chętnie sięgają inwestorzy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta