Prawa twórców mają być chronione
Przykłady z krajów, które wdrożyły już dyrektywę DSM, wskazują, że regulacja ta odnosi skutek – Google zawarł już umowy m.in. z niemieckimi i francuskimi wydawcami, na podstawie których płacić ma za korzystanie online z ich treści. TOMASZ GRUCELSKI rzecznik patentowy, adwokat, JWP Rzecznicy Patentowi KAROLINA BRZEZIŃSKA prawnik, JWP Rzecznicy Patentowi
Termin implementacji unijnej dyrektywy nr 2019/790 w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym (tzw. dyrektywa DSM), przyjętej przez Parlament Europejski i Radę (UE) ponad dwa lata temu, upłynął 7 czerwca 2021 r. Do dziś obowiązek ten spełniły tylko nieliczne kraje UE.
Polska, która od początku krytykowała dyrektywę i zaskarżyła jej art. 17 do europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, pozostaje na szarym końcu wyścigu do pełnego wdrożenia dyrektywy. Pod koniec 2021 r. prace nad projektem zmian do krajowego prawa autorskiego trafiły wreszcie do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, a termin przyjęcia projektu planowany jest na II kwartał 2022 r.
Transakcje w internecie
Przyjęcie dyrektywy DSM stanowi krok na drodze Unii Europejskiej do stworzenia Jednolitego Rynku Cyfrowego, czyli obszaru bez granic wewnętrznych w zakresie transakcji dokonywanych przez internet. Rozwój jednolitego rynku cyfrowego hamowany jest m.in. przez różnice w regulacjach poszczególnych państw członkowskich w zakresie praw własności intelektualnej. Celem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta