Ustne uzasadnienie wyroku w postępowaniu cywilnym do korekty
Zamiast maszyn do nagrywania można użyć dyktafonu.
e-protokół nie ma zbyt wielu zalet. Kilka lat utrwalania w tym systemie przebiegu rozpraw w postępowaniu cywilnym dowiodło, że jest niedostosowany do wymagań funkcjonalnych i faktycznych potrzeb sądów. Protokołowanie za pomocą tych urządzeń wymaga dodatkowego czasu, spowalnia przebieg rozpraw, a przede wszystkim utrudnia zapoznawanie się z protokołem.
Odsłuchanie nagrania rozprawy zajmuje kilka godzin, podczas gdy przeczytanie protokołu kilka minut. Aby więc nie doszło do paraliżu pracy sądów, ustawodawca wprowadził hybrydową formułę protokołu pisemnego i elektronicznego. W ten sposób jednak, mówiąc obrazowo, wylał dziecko z kąpielą, bo prowadzenie równoległego protokołu pisemnego uniemożliwiło projektowane przyśpieszenie przebiegu samych rozpraw.
Jest jeszcze jeden, chyba najpoważniejszy zarzut: wysokich kosztów takiego protokołowania. Poza kosztem urządzeń technicznych, monitorów oprogramowania etc. to przecież dublowana praca. Przełożenie zaledwie kilkunastominutowego przesłuchania świadka w drodze transkrypcji to godziny opłaconej pracy transkrybentów... We wciąż niedofinansowanym systemie sadownictwa trzeba w końcu postawić pytanie, czy stać nas na tak drogie i mało przydatne rozwiązania.
Użyteczna funkcjonalność
Przedmiotem tego felietonu będzie jednak szczególna funkcjonalność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta