Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sektor publiczny musi się zazielenić

02 lutego 2022 | Ekonomia i rynek | Katarzyna Kucharczyk

O kwestiach zrównoważonego rozwoju najczęściej mówi się w kontekście przedsiębiorstw. Tymczasem zrealizowanie unijnych i krajowych celów w dużej mierze zależy też od administracji centralnej i samorządów terytorialnych.

Zrównoważony rozwój oparty na trzech filarach – ekonomicznym, środowiskowym i społecznym – jest odpowiedzią na coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe oraz oczekiwania społeczno-gospodarcze. Wyzwania są tak duże i złożone, że wymagają zaangażowania nie tylko sektora prywatnego, ale też publicznego. Zarówno na poziomie rządów, jak i na niższym, lokalnym.

Świadomość ekologiczna w jednostkach samorządu terytorialnego z roku na rok rośnie, co przekłada się na realizację projektów inwestycyjnych. Ich liczba potwierdza, że zieloną ścieżką w Polsce idzie coraz więcej lokalnych władz. Wynika to również z oczekiwań mieszkańców.

Zmiany klimatu jako zagrożenie postrzega już 77 proc. Polaków, a 26 proc. badanych sądzi, że jest to jedno z największych zagrożeń dla współczesnej cywilizacji. Nieliczni kwestionują zagrożenie związane ze zmianami klimatu (3 proc.) lub negują to zjawisko (1 proc.) – wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Wagę problemu ocieplenia klimatu najczęściej podkreślają ankietowani z największych miast i osoby z wykształceniem wyższym.

Moc drzemiąca

w samorządach

Eksperci BNP Paribas wskazują na konkretne obszary, jakich dotyczy ESG w sektorze publicznym. W zakresie środowiskowym jest to między innymi: budowanie sieci niskoemisyjnego transportu publicznego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12181

Wydanie: 12181

Spis treści

W co inwestować – Raporty Ekonomia

Zamów abonament