Umowa dożywocia bez VAT
Jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Nie jestem także podatnikiem VAT. Mam lokal użytkowy, który otrzymałem w drodze spadku po wuju. Zamierzam zawrzeć ze swym ojcem umowę nieodpłatnego dożywotniego użytkowania nieruchomości na jego rzecz wraz z możliwością pobierania pożytków. Umowa zostanie zawarta na zasadzie umowy dożywocia, tj. zgodnie z art. 908- 916 Kodeksu cywilnego. Umowa umożliwi korzystanie z nieruchomości mojemu ojcu, który zamierza wynajmować ten lokal. W związku z zawarciem umowy nieodpłatnego dożywotniego użytkowania, lokal nie będzie przeze mnie wykorzystywany. Ponieważ umowa między mną a ojcem będzie nieodpłatna, nie będę czerpał korzyści majątkowej jej z tytułu. Czy umowa dożywotniego użytkowania i pobierania pożytków z tej nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu VAT? – pyta czytelnik
Opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).
Podkreślić należy, że nie każda czynność która stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT lub świadczenie usług w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Określona czynność będzie opodatkowana VAT jeśli zostanie wykonana przez podatnika, a więc osobę prowadzącą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.
Ważne definicje
Definicja pojęcia podatnika ma zasadnicze znaczenie dla zakresu opodatkowania. O ile bowiem określenie czynności podlegających opodatkowaniu wyznacza zakres przedmiotowy opodatkowania, o tyle zdefiniowanie pojęcia podatnika wskazuje na podmiotowy zakres opodatkowania. W efekcie opodatkowaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta