Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ulga dla klasy średniej – kto zyska, a kto straci…

02 lutego 2022 | Rachunkowość | Bożena Nowicka

Regulacje tzw. Polskiego Ładu spowodowały wiele zmian i wprowadziły zamieszanie w systemie rozliczeń pracowników. Najbardziej kontrowersyjna zmiana dotyczy braku możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego, ale regulator twierdzi, że ulga dla klasy średniej pozwoli zmniejszyć tę dolegliwość. Czy rzeczywiście tak jest?

Ulga dla klasy średniej to pomniejszenie dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych o kwotę indywidualnie obliczaną na podstawie wysokości uzyskanych przychodów z pracy na etacie (umowa o pracę, stosunek służbowy, praca nakładcza, spółdzielczy stosunek pracy) oraz dochodu osiąganego z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej.

Inaczej będzie obliczał ulgę dla klasy średniej pracodawca, który ma obowiązek monitorować miesięczne przychody pracownika, sprawdzając czy mieszczą się one w widełkach przychodowych przewidzianych dla klasy średniej.

Odmiennie zaś do tematu ulgi musi podejść sam pracownik. Pracownik powinien skontrolować prawo do ulgi, mając na uwadze swoje planowane w danym roku przychody. Jest to ważne, szczególnie gdy podatnik posiada więcej niż jeden etat. Może się bowiem okazać przy rocznym rozliczeniu, że przychody z całego roku będą wyższe, niż zakłada ustawodawca. W takiej sytuacji podatnik może być zobowiązany do dopłaty brakujących kwot podatku, nawet jeśli przekroczy górną granicę przychodów o symboliczną złotówkę.

Ulga dla pracownika

Polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania określonej kwoty, której wysokość zależy od poziomu miesięcznych przychodów pracownika. Pracodawca ma ustawowy obowiązek naliczania ulgi pracownikom w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12181

Wydanie: 12181

Spis treści

W co inwestować – Raporty Ekonomia

Zamów abonament