Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Architektura bezpieczeństwa

02 lutego 2022 | Sądy i Prokuratura | Michał Gabriel-Węglowski

Najlepsze procedury nie rozwiną skrzydeł bez przemyślenia, jak korzystać z nich efektywnie.

 

Bezpieczeństwo państwa składa się, to truizm, z dwóch wymiarów: zewnętrznego i wewnętrznego. W szerokim znaczeniu na stabilność kraju wpływają nie tylko czynniki zwykle i logicznie utożsamiane z bezpieczeństwem (np. wojsko), ale też siła gospodarki, struktura demograficzna, nakłady na naukę i innowacyjność, dystrybucja dochodu narodowego zapobiegająca zbytnim nierównościom społecznym etc.

Niemniej o zabezpieczeniu zewnętrznym przesądzają w pierwszej kolejności sprawna, nowoczesna siła militarna, profesjonalne służby wywiadowcze oraz siła oddziaływania politycznego przede wszystkim przez sprawną dyplomację. Bezpieczeństwo wewnętrzne gwarantuje triada funkcjonalna: skuteczne zwalczanie przestępczości i ochrona porządku publicznego, za którą odpowiada przede wszystkim policja i inne służby śledcze; ochrona systemu demokratycznego i instytucji państwa przed działaniami destabilizującymi, jak szpiegostwo, nielegalny lobbing i agentura wpływu, ekstremizm i terroryzm polityczny, gdzie głównym czynnikiem przeciwdziałania są służby specjalne oraz wymiar sprawiedliwości w obszarze prawa karnego, sprawowany przez sądy i przynajmniej w teorii przez Trybunał Stanu. Pierwsza i druga płaszczyzna częstokroć się zazębiają, a efekt działania służb powinien znajdować swój finał w sprawie karnej. Jednocześnie na tych trzech polach rozpięta jest działalność prokuratury, którą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12181

Wydanie: 12181

Spis treści

W co inwestować – Raporty Ekonomia

Zamów abonament