EdukacJA kONsTYtucyjna
Ustawę zasadniczą musi respektować sam naród.
2 kwietnia minęła okrągła 25. rocznica uchwalenia naszej konstytucji. Próżno jednak było szukać jej hucznych obchodów, choćby w postaci marszów, wieców czy festynów proobywatelskich. W Polsce pewnie bardziej szumnie obchodzi się rocznice Konstytucji 3 maja, aniżeli kwietniowej z 1997 r. Rzecz dziwna, bo to właśnie ona ma dziś podstawowe znaczenie dla określenia praw, obowiązków i statusu jednostki w naszym państwie.
Szczególnie w okresie, kiedy w obliczu kryzysu konstytucyjnego oraz kryzysu wokół sądownictwa, to właśnie konstytucja wysuwa się na pierwszy plan jako gwarant praw jednostki. Nie są to też łatwe czasy. Aktu odwagi wymaga, aby głośno mówić o prawach i wolnościach konstytucyjnych, a tym bardziej nosić koszulkę z jej logo. Pocieszające jednak jest to, że jak wynika z badań CBOS, aż 77 proc.obywateli ma świadomość doniosłej roli konstytucji w ich życiu.
Bez edukacji nie ma społeczeństwa obywatelskiego
Dla zagwarantowania i urzeczywistnienia praw zapisanych konstytucją podstawowe znaczenie ma edukacja społeczna. Prawa zapisane na kartach ksiąg prawników będą znaczące na tyle, na ile będą respektowane i przestrzegane przez organy władzy publicznej oraz obywateli. Dlatego rocznica konstytucji powinna być dniem jej upowszechniania, edukacji społecznej i kształtowania świadomości obywatelskiej. Takie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta