Kiedy można anulować fakturę
Faktura udostępniana klientom w portalu i zarazem przekazywana w formie elektronicznej bądź papierowej jest dokumentem potwierdzającym zaistnienie jednego zdarzenia gospodarczego. Ponadto, w sytuacji kiedy udostępniona faktura nie została wprowadzona do obrotu prawnego i dokumentuje czynność niedokonaną możliwe jest jej anulowanie.
Stanowisko takie zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 3 lutego 2022 r. (0111-KDIB3-1.4012.934.2021.1.IK).
Stan faktyczny
Zgodnie z przedstawionym w interpretacji stanem faktycznym wnioskodawca wdrożył u siebie elektroniczny portal, za pośrednictwem którego udostępnia swoim klientom dokumenty WZ oraz informacje dotyczące m.in. złożonych zamówień, dostaw czy też wykorzystanego limitu kredytowego.
W związku z planowanym rozwijaniem funkcjonalności portalu, wnioskodawca zamierza dodatkowo umożliwić nabywcom pobieranie wystawionych przez niego faktur. Przy czym, niezależnie od wdrożenia nowej funkcjonalności, faktury będą przez niego wysyłane w dotychczasowej formie, tj. w wersji elektronicznej na wskazany przez klienta adres e-mail lub w wersji papierowej – w zależności od uzyskanych zgód.
Wnioskodawca wskazał we wniosku, że w drodze wyjątku, może dojść do sytuacji, w której zostanie wystawiana faktura dokumentująca czynności, które nie zostały faktycznie dokonane. Przy czym, wnioskodawca doprecyzował, że chodzi tu o sytuację, w której faktura ta nie zostanie wysłana w wersji elektronicznej do klienta, nie zostanie również wysłana w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta