Fiskus nie dostanie podatku od państwowego wsparcia
Rekompensata z tytułu przenoszenia kosztów zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na ceny energii elektrycznej zużywanej do wytwarzania produktów w sektorze lub podsektorach energochłonnych jest zwolniona z CIT.
W październiku 2020 r. spółka wystąpiła do fiskusa o interpretację w zakresie CIT. Konkretnie chodziło o to czy rekompensata otrzymana przez od prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) z tytułu przenoszenia kosztów zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na ceny energii elektrycznej zużywanej do wytwarzania produktów w sektorze lub podsektorach energochłonnych, powoduje powstanie przychodu, ale wyłączonego lub zwolnionego z opodatkowania CIT.
Podatniczka wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomiczniej. Zasadniczym przedmiotem jej działalności na podstawie zezwolenia jest produkcja wyrobów chemicznych w szczególności chloru, ługu sodowego, sody kaustycznej, kwasu solnego itp., a także podstawowych surowców i dodatków do produkcji tworzyw sztucznych. Spółka tłumaczyła, że posiada wysoce energochłonną instalację do produkcji chloru, która w całości stanowi majątek strefowy, a wszystkie koszty działalności tej instalacji stanowią koszty działalności strefowej tj. zwolnionej.
Z uwagi na jej wykorzystywanie wystąpiła do prezesa URE na podstawie art. 10 ustawy z 19 lipca 2019 r. o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych o przyznanie pomocy publicznej z tytułu przenoszenia kosztów zakupu uprawnień do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta