Zaliczki uproszczone w CIT – jak je obliczać, gdy podatnik korzysta z IP BOX
Zaliczki uproszczone stanowią dla podatników dogodną metodę ustalania miesięcznej kwoty zaliczki, którą są zobowiązani wpłacać na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Jest tak dlatego, że kwota ta jest uiszczana co do zasady w równej wysokości przez cały rok podatkowy.
Wykładnia pojęcia „podatku należnego”, na podstawie którego wyliczana jest zaliczka uproszczona, może okazać się nie lada wyzwaniem. Chodzi tutaj w szczególności o podatników, którzy oprócz stawki podstawowej opodatkowują swoje dochody również według stawki obniżonej, wynikającej z preferencji przewidzianych dla niektórych kategorii dochodów.
Zasady ogólne
Zgodnie z art. 25 ust. 6 ustawy o CIT podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu rocznym CIT, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy.
Co do zasady, dla obliczenia zaliczek uproszczonych należy brać pod uwagę dochód uzyskany dwa lata wcześniej (np. w 2022 roku bierze się pod uwagę deklarację złożoną w 2021 roku,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta