Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć darowizny i zbiórki pracownicze na rzecz Ukrainy

13 kwietnia 2022 | Rachunkowość | Wioleta Kosińska

Przepisy obu ustaw o podatkach dochodowych przewidują możliwość odliczenia darowizn od podstawy opodatkowania. Natomiast specustawa wprowadziła możliwość zaliczenia niektórych wydatków związanych z przekazywaną pomocą do kosztów uzyskania przychodów. Czym różnią się te dwie możliwości i jakie warunki należy spełnić, aby podatkowo rozliczyć przekazaną pomoc? Jak rozliczać zbiórki pracownicze?

Kwestie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów darowizn przekazanych w związku z pomocą Ukrainie uregulowała ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (dalej: specustawa).

Koszty w specustawie

Na podstawie specustawy wprowadzony został art. 38w ustawy o CIT oraz art. 52zf ustawy o PIT, w myśl których kosztem uzyskania przychodów są koszty wytworzenia lub cena nabycia rzeczy lub praw będących przedmiotem darowizn lub koszty poniesione z tytułu nieodpłatnego świadczenia, przekazanych lub realizowanych w okresie od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy:

1) organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących na terytorium Ukrainy,

2) jednostkom samorządu terytorialnego,

3) Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,

4) podmiotom wykonującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium Ukrainy działalność leczniczą lub działalność z zakresu ratownictwa medycznego

– o ile koszty wytworzenia lub cena nabycia nie zostały zaliczone do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12241

Wydanie: 12241

Spis treści

Zamów abonament