Uchodźcy powinni być samodzielni
Ponad 95 proc. Ukraińców rejestrujących się jako bezrobotni w Warszawie to kobiety, z czego 60 proc. ma wyższe wykształcenie – mówi Monika Fedorczuk, dyrektor Urzędu Pracy m.st. Warszawy.
Jak radzi sobie stołeczny Urząd Pracy z rejestracją Ukraińców, którzy po 24 lutego uciekli do Polski przed rosyjską agresją?
W Warszawie według różnych szacunków jest teraz około 300 tys. uchodźców. Na około 2 mln mieszkańców stolicy to sporo. Szacujemy, że w tej grupie znaczna część to dzieci. Część uchodźców samodzielnie poradzi sobie ze znalezieniem pracy, zakładamy więc, że naszym wsparciem może być zainteresowanych około 30–50 tys. uchodźców. Dlatego zachęcamy ich do samodzielności w poszukiwaniu pracy. W środkach komunikacji miejskiej, tramwajach czy autobusach są już ogłoszenia wskazujące na portale zajmujące się pośrednictwem, na których można łatwo znaleźć zatrudnienie, np. oferty.praca.gov.pl czy pracuj.pl.
Ten ostatni portal jest komercyjny. Rozumiem, że podjęliście współpracę.
Współpracujemy obecnie z sześcioma portalami: pracuj.pl, praca.pl, infopraca.pl, antal.pl, aplikuj.pl, olx.pl, abslforukraine.absl.pl, a także agencjami pośrednictwa pracy, aby jak najwięcej uchodźców w jak najkrótszym czasie znalazło pracę i źródło utrzymania. Równolegle z rejestracją uchodźców ruszyliśmy z akcją informacyjną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta