Jak zaksięgować rezerwy
Warunki umowy leasingu operacyjnego mogą powodować, że na dzień bilansowy przypadający na czas jego trwania, istnieje zobowiązanie, z którego korzystający nie może się wycofać. Wówczas należy tworzyć rezerwy, które trzeba odpowiednio zapisać w księgach rachunkowych.
Na korzystającym w ramach leasingu operacyjnego ciąży obowiązek tworzenia rezerw na:
∑ koszty dotyczące wywiązania się z zobowiązań powstających w trakcie trwania umowy tego leasingu w zakresie konserwacji i remontów przedmiotu leasingu,
∑ koszty wymagające poniesienia w związku z zakończeniem umowy leasingu operacyjnego,
∑ przewidziane w umowie opłaty leasingowe w związku z jej wygaśnięciem wskutek utraty przedmiotu leasingu.
Zgodnie z Krajowym Standardem Rachunkowości nr 5 „Leasing, najem i dzierżawa”, umowy leasingu operacyjnego mogą zawierać klauzule zobowiązujące korzystającego do ponoszenia dodatkowych opłat z tytułu przeprowadzenia przez finansującego lub w jego imieniu konserwacji, remontów oraz usuwania uszkodzeń przedmiotu leasingu w okresie jego trwania. Na korzystającym może ciążyć również obowiązek zwrotu na rzecz finansującego przedmiot leasingu w stanie, w jakim przejął go w momencie rozpoczęcia leasingu, przy uwzględnieniu normalnego zużycia przez okres jego trwania.
Warunki umowy leasingu operacyjnego mogą powodować, że na dzień bilansowy przypadający na okres leasingu istnieje zobowiązanie, z którego korzystający nie może się wycofać lub uniknąć jego spełnienia.
Zachodzi wówczas zdarzenie obligujące w rozumieniu Krajowego Standardu Rachunkowości nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta