Pod okiem wielkiego brata (1)
Widzenia obrońców z klientami odbywają się niemalże w świetle kamer.
W polskim procesie karnym prawo do obrony zostało zagwarantowane w art. 6 kodeksu postępowania karnego. W myśl tego przepisu oskarżony może korzystać z pomocy obrońcy, o czym należy go pouczyć. Wyraża się ona przede wszystkim w swobodnym kontakcie podejrzanego (a na późniejszym etapie oskarżonego) z obrońcą i bez wątpienia taki niczym nieskrępowany kontakt klienta z adwokatem jest jednym z kluczowych warunków prawidłowego wykonywania funkcji obrońcy. Nacechowany poufnością kontakt tych dwóch osób to także gwarancja rzetelności procesu oraz poszanowania tajemnicy adwokackiej, ponieważ podczas widzeń zarówno omawiane są okoliczności faktyczne zarzucanego czynu, jak i budowana linia obrony.
Proszę poprawić maseczkę
Mimo to jeden z aresztów śledczych na terenie RP wciąż rejestruje widzenia obrońców z ich klientami. Na pytanie skierowane do dyrektora jednostki, dlaczego w zarządzanym przez niego areszcie naruszane są podstawowe gwarancje procesowe, odpowiedziano bardzo ogólnie, wskazując, że areszt podejmuje wszystkie swoje działania na podstawie obowiązujących przepisów prawa oraz wytycznych i instrukcji wydawanych kierownictwu jednostki przez organy nadrzędne Służby Więziennej, które przewidują wdrożenie określonego rodzaju procedur. Podniesiono ponadto, że zgodnie z treścią art. 73a kodeksu karnego wykonawczego możliwe jest stosowanie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta