Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski Ład uchylił limitowanie kosztów. A co z APA?

25 kwietnia 2022 | Podatki i księgowość | Agnieszka Krzyżaniak Agnieszka Krzyżaniak, 
Kamil Kaźmierski

Zmiana wprowadzona od 1 stycznia jest korzystna, ale jednocześnie powoduje wątpliwości dotyczące możliwości skorzystania z uprzednich porozumień cenowych.

Od 2018 r. zaczęły obowiązywać przepisy o CIT wprowadzające limit zaliczania określonych kosztów do kosztów uzyskania przychodów. Ograniczenie dotyczyło np. usług doradczych, usług reklamowych, zarządzania, czy opłat i należności za licencje, ponoszonych bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych. Koszty te trzeba było wyłączyć z kosztów uzyskania przychodu w kwocie przekraczającej limit 3 mln zł powiększonej o wartość 5 proc. podatkowej EBITDA.

Remedium na ograniczenia

Pozytywnym aspektem nowej regulacji było wyłączenie limitowania, jeśli transakcja, z której wynikały wspomniane koszty, została objęta porozumieniem APA. Celem ustawodawcy było objęcie przepisami o limitowaniu kosztów przede wszystkim grup kapitałowych, w których powszechnie zawierane są transakcje usługowe o wartości z reguły przekraczającej wprowadzony limit. W ramach procedury APA organy potwierdzają, że warunki transakcji są rynkowe. Ustawodawca uznał, że transakcje objęte APA nie wiążą się ryzykiem uszczuplenia należności podatkowych, a tym samym mogą być zwolnione z limitu. Korzyść ta spowodowała lawinę wniosków o wydanie APA. O popularności tego rozwiązania świadczą statystki Ministerstwa Finansów dotyczące APA. Od 2006 r. do 2017 r., czyli roku poprzedzającego wprowadzenie limitowania, podatnicy złożyli w sumie 86 wniosków o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12250

Wydanie: 12250

Spis treści

Zamów abonament