Jak rozliczać akcyzę w umowach cPPA
Rodzaj umowy cPPA, wynikające z niej relacje pomiędzy stronami oraz jej faktyczny przedmiot, generują odmienne konsekwencje w podatku akcyzowym.
Wzrastająca świadomość oddziaływania człowieka na środowisko, a tym samym dążenie do ograniczania emisji dwutlenku węgla, a także chęć, a nawet konieczność dywersyfikacji źródeł energii elektrycznej oraz zabezpieczenia się przed ryzykiem znaczących wahań rynkowych cen energii elektrycznej, skutkują zwiększonym zainteresowaniem umowami typu cPPA (z ang. „corporate power purchase agreement”). W uproszczeniu można powiedzieć, że umowy cPPA to długoterminowe umowy dotyczące dostawy energii elektrycznej.
Niniejszy artykuł ogranicza się jedynie do zasygnalizowania konsekwencji umów cPPA na gruncie podatku akcyzowego. Energia elektryczna jest bowiem jedną z kategorii wyrobów akcyzowych podlegających opodatkowaniu akcyzą.
Leasing instalacji fotowoltaicznych
Jednym z rozwiązań spotykanych na rynku – funkcjonującym obok umów cPPA – jest model odpłatnego udostępniania instalacji do wytwarzania energii elektrycznej (np. paneli fotowoltaicznych). W ramach takiego modelu, podmiot będący ich właścicielem odpłatnie udostępnia panele fotowoltaiczne (panele PV), które przykładowo są instalowane na budynkach lub na terenie podmiotów, które będą z nich korzystać. Energia elektryczna jest wytwarzana bezpośrednio przez podmiot korzystający z paneli PV, więc model ten nie uwzględnia dostarczania czy sprzedaży energii elektrycznej pomiędzy stronami umowy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta