Transakcje z rajami podatkowymi z obowiązkiem dokumentacyjnym
Transakcja, w której rzeczywistym właścicielem jest podmiot rajowy, nie podlega zwolnieniu z obowiązku raportowania i dokumentowania.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 stycznia 2022 r. (0111-KDIB1-2.4010.335.2021.1.DP).
Wniosek o wydanie interpretacji złożyła spółka, która wraz z innymi spółkami zależnymi należy do podatkowej grupy kapitałowej (PGK). Spółka (Wnioskodawca) w ramach działalności zawiera ze spółkami z PGK oraz spoza PGK, transakcje kontrolowane powyżej 500 tys. zł. Jednocześnie spółki zależne, które zawierają transakcje kontrolowane ze spółką, mogą dokonywać rozliczeń z podmiotami rajowymi. Spółka, będąc świadomą obowiązku dokumentowania transakcji z podmiotami, których beneficjent rzeczywisty ma siedzibę lub zarząd w raju podatkowym powzięła wątpliwość, czy obowiązki te mogą korzystać ze zwolnień z art. 11n pkt 1 i 4 ustawy o CIT.
Zdaniem wnioskodawcy, w przypadku transakcji realizowanych z podmiotem zależnym:
1)
7
należącym do PGK, w sytuacji, gdy ten podmiot dokonuje rozliczeń z podmiotem z raju podatkowego, wnioskodawca będzie uprawniony do skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 11n pkt 4 ustawy o CIT,,
2)
7
nienależącym do PGK, w sytuacji, gdy ten podmiot dokonuje rozliczeń z podmiotem z raju podatkowego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta