Wspólne przedsięwzięcie może być bez VAT
Rozliczenia pieniężne między uczestnikami inwestycji nie są opodatkowane. Ale usługi już tak.
Czy przedsiębiorcy, którzy podpisali umowę o wspólne przedsięwzięcie i zamierzają je razem realizować, muszą fakturować między sobą wykonywane czynności? O to zapytał jeden z naszych czytelników. Zawarł umowę o prowadzenie wspólnego przedsięwzięcia, którego celem jest egzekwowanie wierzytelności. Zapłacił kwotę partycypacji w kosztach ich nabycia i zobowiązał się do działań mających na celu dochodzenie wierzytelności, np. reprezentowania przed sądem i komornikiem.
Odpowiedź na pytanie czytelnika zależy od tego, czy uczestnicy wspólnego przedsięwzięcia świadczą sobie nawzajem usługi. Jeśli tak, to podlegają one VAT. Jeśli jednak między przedsiębiorcami dochodzi tylko do rozliczeń pieniężnych, to podatku nie będzie.
Korzystne orzecznictwo …
Takie wnioski można wyciągnąć z dość bogatego w sprawie rozliczeń wspólnych przedsięwzięć orzecznictwa sądowego, choćby wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 stycznia 2021 r. (I FSK 1685/20), który opisywaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 23 maja 2021 r. Dotyczy spółki będącej właścicielem i operatorem porównywarki internetowej oraz agenta, który pośredniczy w zawieraniu umów ubezpieczenia. Zaplanowali wspólne przedsięwzięcie. Agent ma oferować na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta