Nie warto zaniżać ceny sprzedawanych składników majątku
Zbycie samochodu czy laptopa pracownikowi powoduje po stronie pracodawcy obowiązek rozpoznania przychodu. Może on powstać także po stronie nabywcy.
Określając wysokość przychodu z tytułu sprzedaży danego składnika majątku na rzecz pracownika, pracodawca powinien mieć na uwadze ujęte w ustawie o CIT zasady ustalania przychodu podlegającego opodatkowaniu.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o CIT, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, to przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Zasadniczo więc, cena sprzedaży powinna kształtować się na poziomie nieodbiegającym w znacznym stopniu od cen rynkowych. Wartość rynkową rzeczy określa się natomiast na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku (art. 14 ust. 2 ustawy o CIT).
Przy braku spełnienia ww. warunków, organ podatkowy, zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy o CIT, wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta