Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zatrudnienie pracownika nie świadczy o powstaniu zakładu

25 kwietnia 2022 | Podatki i księgowość | Krzysztof Piwódzki

Jeżeli pracownik węgierskiej spółki w Polsce nie wykonuje żadnych czynności, których efektem jest przeniesienie własności towarów należących do spółki, nie ma wpływu na treść umów zawieranych między spółką a nabywcami towarów, nie kształtuje i nie negocjuje tych umów, to nie można uznać, że doszło do powstania w Polsce stałej placówki spółki węgierskiej. Biuro tej spółki w Polsce powinno więc być uznane za mające wyłącznie charakter przygotowawczy i pomocniczy.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 11 lutego 2022 r. (I SA/Gl 1609/21).

Gliwicki sąd rozstrzygał sprawę ze skargi węgierskiej spółki prowadzącej sprzedaż na terenie Polski i Estonii za pośrednictwem zatrudnionego w Polsce pracownika na stanowisku kierownika ds. sprzedaży. Na potrzeby prowadzenia stałej działalności na terenie Polski pracodawca wynajął biuro, w którym miała być wykonywana znaczna część obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Zakres obowiązków pracownika obejmował m.in. poszukiwanie nowych klientów, podtrzymywanie kontaktów z obecnymi i pośredniczenie w komunikacji pomiędzy nimi a spółką. Pracownik nie zawierał natomiast umów z kontrahentami ani na negocjował ich treści.

Organ uznał, że w takiej sytuacji powstaje na terenie Polski zakład zagraniczny, a tym samym spółka węgierska jest zobowiązana do zapłaty podatku od dochodów osiąganych z tytułu działań podejmowanych przez takiego pracownika. Działania pracownika stanowią bowiem przedmiot głównej działalności podatnika, gdyż można uznać, że odgrywa on główną rolę przy doprowadzaniu do zawarcia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12250

Wydanie: 12250

Spis treści

Zamów abonament