Urzędnicy nie muszą oceniać opinii zleconej przez właściciela
W postępowaniu dotyczącym ustalania odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości nie istnieje pojęcie „kontroperatu”.
Postępowania wywłaszczeniowe są trudne, bo chyba żaden właściciel nie cieszy się z przymusowego pozbawienia go prawa własności. A do tego zazwyczaj uważa, że przyznane mu za to odszkodowanie nie jest wystarczające. Procedury zostały jednak opisane i wystarczy, że urzędnicy będą się ich trzymać. To, że nie muszą reagować na każde żądanie niezadowolonego wywłaszczonego potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 maja 2022 r.
Spór o wartości
Sprawa dotyczyła ustalenia odszkodowania za nieruchomość wywłaszczoną pod budowę drogi ekspresowej. Jej były właściciel nie był zadowolony z jego wysokości ustalonej przez wojewodę. Jego zdaniem odszkodowanie zostało ustalone na podstawie wadliwie sporządzonego operatu szacunkowego. Wywłaszczony podkreślał zwłaszcza to, że przy wyliczaniu należnych mu kwot pominięto operat szacunkowy dotyczący sąsiedniej nieruchomości oraz kontroperat dotyczący jego działki....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta