Taniej nie będzie: producenci zapowiadają podwyżki cen
HANDEL | Kto planuje zakup sprzętu elektronicznego, nie powinien z tym zwlekać
Wzrost cen sprzętu elektronicznego zaczął się w czasie pandemii. Teraz doszły kolejne problemy: m.in. skok cen energii i transportu z Azji. Do tego na rynek są wprowadzane nowsze, bardziej zaawansowane technologicznie modele, co też wiąże się ze wzrostem ceny dla ostatecznego odbiorcy.
Choć wszystko drożeje, już co piąty Polak przyznaje, że woli coś kupić, niż trzymać na koncie pieniądze, gdyż ich wartość maleje z powodu wysokiej inflacji. Tak wynika z ostatniego badania ARC Rynek i Opinia. 16 proc. ankietowanych wojna uświadomiła, że trzeba korzystać z życia, wydawać, ile się da. 13 proc. zupełnie przestało oszczędzać, bo to się ich zdaniem nie opłaca, a 7 proc. zwiększyło konsumpcję, ponieważ pieniądze są coraz mniej warte, nie ma co ich trzymać.
Więcej ludzi obawia się o przyszłość
– Wśród konsumentów widoczne są dwie postawy. Pierwsza, dominująca, to ograniczanie konsumpcji. Respondenci deklarują, że – w obliczu zwiększających się cen, rosnących stóp procentowych – w pierwszej kolejności ograniczą korzystanie z niektórych usług uważanych za luksusowe, czyli niekoniecznie niezbędne do życia. Taka postawa redukowania wydatków w czasie stagflacji nie jest korzystna dla gospodarki – mówi dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.
Jego zdaniem druga postawa, mniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta