Zwolnienie z akcyzy importu wyrobów zawierających skażony etanol
Zwolnienie z podatku akcyzowego skażonego alkoholu etylowego nabytego w drodze importu może następować zarówno na podstawie rozporządzenia unijnego jak i przepisów krajowych.
Zwolnienie od akcyzy skażonego alkoholu etylowego nabytego w drodze importu może następować zarówno na podstawie rozporządzenia unijnego jak i przepisów krajowych. Wybór właściwego aktu prawnego uzależniony będzie od okoliczności towarzyszących nabyciu w ramach importu i pozostawiony został podatnikowi, który po weryfikacji składu nabywanego wyrobu bądź analizie protokołu skażenia będzie mógł ocenić czy i na jakiej podstawie przysługuje mu zwolnienie. W tym zakresie należy kierować się przepisami ustawy o podatku akcyzowym – prawodawca wskazał w nich bowiem jednoznacznie, jaka procedura skażenia uprawnia do zwolnienia od akcyzy w przypadku określonego sposobu nabycia wyrobu.
Przedmiot opodatkowania
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym do wyrobów akcyzowych zalicza się wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy.
Pod pozycją 43 załącznika nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym ujęty został natomiast alkohol etylowy zawarty w wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2 proc. obj., bez względu na kod CN.
UWAGA!
Powstanie ewentualnych obowiązków w podatku akcyzowym dla wyrobów nieakcyzowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta