Spółki dopieszczą akcjonariuszy, ale dywidendowe rekordy nie padną
GIEŁDA | Część przedsiębiorstw oferuje stopę dywidendy znacząco przewyższającą inflację
W trudnych, niepewnych czasach spółki płacące hojną dywidendę są na wagę złota. Takich w 2022 r. nie zabraknie. Po pandemicznych zawirowaniach z 2020 r. ubiegły rok był dla gospodarki i firm zdecydowanie lepszy. A to właśnie z zeszłorocznych zysków będzie teraz wypłacana dywidenda. Zapowiedziało ją już ponad 130 przedsiębiorstw notowanych na warszawskiej giełdzie.
– Ostatnie półtora roku było bardzo dobre dla wielu spółek, w szczególności z branż tzw. starej ekonomii. Na przykład deweloperzy, banki czy spółki surowcowe miały bardzo duże wolne przepływy pieniężne i właśnie w tych sektorach możemy obserwować bardzo wysokie dywidendy – komentuje Marcin Kuciapski, partner w funduszu Pure Alpha Investments.
Duże spółki mają większe możliwości
Na GPW notowany jest indeks grupujący spółki hojne dla akcjonariuszy. To WIGdiv obliczany od 31 grudnia 2010 r. Obejmuje przedsiębiorstwa, które w ostatnich pięciu latach regularnie dzieliły się zyskiem z inwestorami.
Na dywidendę można patrzeć w różnym ujęciu. Biorąc pod uwagę wartość dywidendy, prym wiodą oczywiście największe spółki zgrupowane w WIG20. Kiedyś dywidendowymi pewniakami były banki, ale sytuacja nieco się zmieniła. Są wprawdzie takie instytucje, które w 2022 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta