Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmowa przetargowa w zakończonym postępowaniu

01 czerwca 2022 | Administracja – Orzecznictwo | Michał Gajdek

Jeżeli dany wykonawca chce wykazywać, że jego konkurenci dopuścili się zmowy przetargowej, to powinien to zrobić w tym postępowaniu, którego ta zmowa miała dotyczyć.

Przesłanka wykluczenia dotycząca udziału przez wykonawcę w zmowie przetargowej nie należy – na szczęście – do najbardziej popularnych zarzutów podnoszonych w odwołaniach kierowanych do Krajowej Izby Odwoławczej. W ostatnim czasie jednak Izba, a następnie Sąd Zamówień Publicznych, musiały rozstrzygnąć szereg zagadnień związanych z przepisami regulującymi tę kwestię. W szczególności na wokandę kilkukrotnie trafiła problematyka dotycząca możliwości badania zmów przetargowych w historycznych postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego. Choć zagadnienia te wydają się mieć charakter głównie proceduralny, to w praktyce mogą istotnie wpływać na przebieg aktualnie prowadzonych przetargów.

Potocznie ujmowana jako zmowa przetargowa przesłanka wykluczenia została przez ustawodawcę zdefiniowana jako zawarcie przez wykonawcę „porozumienia z innymi wykonawcami mającego na celu zakłócenie konkurencji” (art. 108 ust. 1 pkt 5 Prawa zamówień publicznych).

W cytowanym przepisie wskazano, że organem mogącym stwierdzić zaistnienie takiego porozumienia (zmowy) jest sam zamawiający, który winien w tym zakresie oprzeć się na „wiarygodnych przesłankach”. Co równie istotne, doceniając wagę przedmiotowej, obligatoryjnej przesłanki wykluczenia ustawodawca wskazał, że w przypadku jej wystąpienia wykonawcy, którzy zawiążą porozumienie antykonkurencyjne, będą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12281

Wydanie: 12281

Spis treści
Zamów abonament