Zobowiązania podatkowe i przepisy prawa cywilnego
Przy ocenie przedawnienia roszczeń podatkowych zasadą jest stosowanie ustawy nowej, a do oceny zdarzeń, które zaszły pod rządem ustawy dawnej, stosuje się tę właśnie ustawę. Zakres opodatkowania musi być precyzyjnie określony w ustawie podatkowej.
Wszechobecne zobowiązania podatkowe znajdują również wyraz w prawie cywilnym.
Hipoteka przymusowa
Przykładowo, rozpoznając powództwo Skarbu Państwa – Naczelnika Urzędu Skarbowego o zapłatę określonej kwoty z tytułu zadłużenia podatkowego obciążającego hipotekami przymusowymi nieruchomość gruntową pozwanego stwierdzono, że art. 70 § 8 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1540 z późn. zm., dalej o.p.) nie stoi na przeszkodzie przyjęciu przedawnienia zobowiązania podatkowego, które zgodnie z art. 70 § 1 o.p. przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Przepis § 8 stanowi, że nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym, jednakże po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu. W okolicznościach sprawy przedawnienie zobowiązania podatkowego pozwanego nastąpiło z 31 grudnia 2003 r. Wywiedziono – odnosząc się do zarzutu niewłaściwego zastosowania art. 59 § 1 pkt 9 o.p. – że zgodnie z tym przepisem przedawnienie zobowiązania podatkowego powoduje jego wygaśnięcie.
Pomimo zabezpieczenia zobowiązań podatkowych hipoteką biegło przedawnienie zobowiązania podatkowego na podstawie przepisów prawa podatkowego. To sprawiło, iż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta